U MEDVĚDA

Chata U Medvěda se nachází v obci Kořenov v Jizerských horách. Chata prošla v roce 2021 rekonstrukcí a nabízí ubytování až pro 40 osob. Je vybavena sociálním zařízením u každé z osmi ložnic, společenskou místností, hospůdkou a četnými možnostmi pro trávení volného času.

U MEDVĚDA A ZŠ PRO DĚTI

V Chatě U Medvěda jsme začali pořádat kurzy ZŠ Lyžování ihned první zimu po její rekonstrukci. Již zde úspěšně proběhly samostatné kurzy běžeckého lyžování i standardní kurzy s kombinací běžeckého, sjezdového lyžování a doplňkového programu. Výuka lyžování probíhá na kopci Bavorák, zhruba 360 m od chalupy, kde je jedna upravovaná sjezdovka s pomou za velmi příznivé ceny, jeden celodenní sjezdařský den tráví děti zpravidla v Rejdicích – větším lyžařském areálu se sedačkou a zázemím pro děti. Pro běžecké lyžování a doplňkové aktivity lze využít pravidelně upravované tratě kolem Štěpánky - 300 m od chalupy či nedalekou Václavíkovu Studánku, nástupní místo pro Jizerskou magistrálu. Chalupa je vhodná taktéž pro pořádání kurzů ZŠ Enviro. Svou koncepcí chalupa i její okolí totiž přímo vybízí k teambuildingovým aktivitám i zábavně-vzdělávací činnosti.

Obec Kořenov vznikla v roce 1960 sloučením obcí Polubný, Příchovice (i s osadou Rejdice) a Jizerka. Nejstarší částí obce jsou Rejdice, které byly založeny již v roce 1577. Původní obyvatelstvo bylo převážně německé, po vysídlení Němců se do opuštěných chalup nastěhovali Češi a množství objektů začalo sloužit k rekreačním účelům.

Konzum Kořenov (Kořenov 227)

Vaše pekárna (Krkonošská 27/6, 46861 Desná)

Lékárna Desná (Krkonošská 630, 46861 Desná II) 6,3 km, 10 min autem

Nemocnice Tanvald (Nemocniční 287, 46841 Tanvald) 12 km, 8 min autem

Pošta Kořenov (Kořenov 480, 46849 Kořenov)

Čerpací stanice

MOL (Krkonošská 917, 46861 Desná III)

rozhledna Štěpánka

evangelická kaple v Tesařově

kostel sv. Jana Křtitele na Polubném

ozubnicová železniční trať s nejprudším železničním stoupáním v Česku (až 58 promile) a s pěkným viaduktem přes řeku Jizeru

kamenný most u soutoku Mumlavy a Jizery z roku 1852-5

expozice lehkého opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš

Farma Příchovice (možnost zajít se podívat na telata. denně 15-18 hod.)

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, což je nejvyšší hora české části hor.

V české části hor se nalézá 15 tisícovek a většina z nich je zakončena výraznými skalními útvary. Mají také poměrně hluboká sedla – 7 z nich má prominenci (převýšení od sedla) okolo 100 m a více.

Pro Jizerské hory jsou charakteristické zarovnané povrchy ve vrcholových oblastech tvořící tak vysoko položené náhorní plošiny, z nichž se zvedají žulové vrcholky a na nichž jsou mělké deprese obsahující četná rašeliniště.

Podoba a rozmanitost přírody Jizerských hor je do značné míry určena jejich žulovým podložím. Na rozdíl od sousedních Krkonoš chybí v Jizerských horách přirozené alpinské a subalpinské vegetační pásmo.

Tradiční surovinou Jizerských hor byly brambory, které místní rozlišovali dle rozličných názvů. Na brambory vařené ve slupce se osvědčily „flekáče“ a „žampiony“, „popelky“ a rozmarýny“ měly nejlepší chuť a jedly se obvykle jen v neděli a o velkých svátcích. Na hanušky se vařily z „červeňáků“ a „růžových“, kucmoch ze žlutých „okurčat“. Asi nejoblíbenější krajovou specialitou Pojizeří byl bramborový pokrm zvaný camprat.

Chata U Medvěda -> 3,5 km, 1.21 hod. -> Rozhledna Štěpánka

Chata U Medvěda -> 3,5 km, 1.21 hod. -> Hvězda

Chata U Medvěda -> 4,4 km, 1.37 hod. -> Maják Járy Cimrmana

Chata U Medvěda -> 9,6 km, 3.37 hod. -> Čertova hora