Záchranná stanice Aves Brandýsek

Každý živočišný druh hraje důležitou roli v našem ekosystému, pomáhá udržovat rovnováhu v přírodě a zachovat různorodou krásu a inspiraci pro příští generace. Kdo jiný, než právě děti by měl pocítit důležitost biodiverzity a důsledky nerespektujícího chování lidí k jiným živým bytostem. Tento jednodenní výlet dá dětem nahlédnout do tématu ochrany živočichů v praxi. Pro žáky všech věkových kategorií je ihned po nástupu do autobusu připraven krátký tematický film, kde se dozví o všech úskalích ochrany zvířat a jak můžou k ochraně sami přispět. Díky promítání a následné diskuzi s delegátem bude již samotná cesta pro děti naučná a zajímavá.

Na místě žáci setkají s handicapovanými zvířaty, exoty i původními českými plemeny domácích zvířat. Záchrannou stanicí AVES projde ročně kolem 1 000 živočichů a valná většina jejich zranění je způsobena lidskou činností. Nejčastěji se jedná o střet s auty nebo nárazy do jiných dopravních prostředků a jiných překážek, postřelení, otrava, pády do jímek či výkopů apod. K nejčastějším zvířatům na stanici patří sovy a dravci a v jarních měsících mláďata. Mimo živočichů z volné přírody se na stanici dostávají i zmíněná exotická zvířata, která buď svým utekla svým majitelům, nebo je zvířata přestala bavit. Cílem je živočichy vyléčit a vrátit do přírody, což je samozřejmě ne vždy možné.

Na zpáteční cestě nás čeká zábavný kvíz, žáci následně hodnotí své zážitky z výletu a diskutují témata s naším odborným delegátem, případně učiteli.