Tábor

Co takhle na podzimní nebo jarní Tábor? Jedná se o celodenní zájezd vhodný pro žáky druhého stupně ZŠ i pro středoškolské studenty.

Město Tábor patří mezi nejkrásnější česká města, a přesto nepatří mezi místa poškozená masovou turistikou. Vyznačuje se geograficky výhodnou polohou na okraji jižních a středních Čech.

Prohlídka začne na tzv. parkánech, výstupem na věž Kotnov s výhledem na starobylou část Tábora, Klokoty a lesy v okolí řeky Lužnice. K věži Kotnov přiléhá původní vrcholně gotická „Bechyňská brána“, kde je od dubna 2020 instalována expozice věnovaná dějinám Tábora, a to od pravěku až po třicetiletou válku.

Poté budeme pokračovat prohlídkou historického jádra města, s dokonale zachovalou sítí křivolakých uliček v gotickém duchu, které je památkovou rezervací a skýtá mnohé zajímavé příběhy, dokud nedorazíme na samotné Žižkovo náměstí.

Zde navštívíme Husitské muzeum, které se nalézá v budově Staré radnice na Žižkově náměstí. V přízemí si prohlédneme expozici „Husité“, do níž nás uvede působivý film seznamující se situací před vypuknutím husitského hnutí. Během prohlídkového okruhu mohou děti vyplňovat pracovní listy. Za správnou tajenku možná dostanou i nějakou malou odměnu. Pro děti jsou připraveny také tematické komiksy, tajné zásuvky a vtipná kukátka. Dále si lze vyzkoušet válečnou kroužkovou košili či posedět na královském trůně. Spatříme všechny husitské zbraně, zajímavý je film s názornou ukázkou užití husitských zbraní. Jak vypadala středověká husitská bitva, nám přiblíží rozestavěné figurky ve vitrínách či animované počítačové rekonstrukce známých bitev, které mapují postup obou válčících stran. V prvním patře Husitského muzea v Táboře se nachází druhý největší necírkevní gotický sál v České republice. K vidění tu jsou jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova a kamenný městský znak. Při návštěvě Tábora lze obdivovat zbytky opevnění, zdobené fasády renesančních domů či kašny na náměstích. Zajímavosti jsou ukryty ovšem i v podzemí. Proto navštívíme také přes půl kilometru podzemního labyrintu.

Na Žižkově náměstí navštívíme Muzeum čokolády a marcipánu, které nám ukáže historii pěstování kakaa, historické obaly, nádobí na pití čokolády. K vidění je 63 marcipánových modelů pohádek, marcipánové Žižkovo náměstí, pohádkový sklep s čerty, kteří vaří čokoládu. V muzeu se připravuje vánoční expozice Betlémů a perníková chaloupka. Všechny děti si mohou vymodelovat svoji marcipánovou figurku, nebo si odlít figurku z čokolády.

Na zpáteční cestě lze provést zastávku na zřícenině gotického hradu, tzv. Kozím hrádku, kde pobýval samotný Jan Hus.