JELENOVSKÁ

Hotel Jelenovská se začal stavět počátkem roku 1984 a v průběhu tří let byl téměř dokončen. Původní verze hotelu vypadala odlišně od té dnešní. Mělo se jednat o hotel ve tvaru hvězdy, která měla být z každé strany zploštělá stejně, jako to dnes můžeme vidět pouze ze dvou stran. Hotel byl původně plánovaný pro dvojnásobný počet hostů. Bohužel během stavby došlo k rozsáhlému požáru, kterému větší část nově postaveného hotelu podlehla. Za nynějšího majitele proběhla celá řada oprav (oprava obou bazénů, rekonstrukce wellness, pokojů a společenských prostor).

JELENOVSKÁ A ZŠ PRO DĚTI

S hotelem spolupracuje organizace ZŠ PRO DĚTI od roku 2021. Pořádáme zde kurzy ZŠ Plavání, ZŠ Lyžování a kurzy ZŠ Enviro. Školy si hotel ihned zamilovaly a je oblíbeným místem zejména pro moravské a slezské klienty. Lyžařské kurzy zde organizujeme výhradně pro děti mladšího školního věku za účelem absolvování prvotních základů lyžován, souvisejících vědomostí a dovedností. Obrovskou výhodou je sjezdovka přímo pod hotelem. Výuka plavání v rámci kurzu ZŠ Plavání probíhá ve 12 m dlouhém vyhřívaném bazénu uvnitř objektu. Kurzy plavání jsou na tomto hotelu určeny pro děti od předškolního věku až pátou třídu ZŠ. Bazén je z didaktického pohledu velmi příjemný a kompaktní. Nevzbuzuje v dětech stres a zároveň je dostatečně dlouhý pro paralelní výuku dvou skupin dětí, tedy počtu 20 až 24 žáků. Doplňkový sportovní program probíhá na venkovním hřišti vystavěném přímo v lese u hotelu. Mokrá varianta a večerní programy mají široké možnosti v šesti multifunkčních místnostech uvnitř hotelu.

Z roku 1341 pochází první zmínka o obci Klobúk, založené Ješkem z Klobúku. Starý Klobúk postavený kolem řeky ale sužovaly povodně, proto byl v roce 1356 založen výše na kopci Nový Klobúk. Roku 1423 rozhodl král Zikmund o spojení Starého a Nového Klobúku a od té doby se užívá v názvu množné číslo.

Za město v plném slova smyslu lze Klobouky považovat od poloviny 16. století. Město bylo hospodářským, soudním i kulturním střediskem oblasti. Již v 16. století lze hovořit o soukenickém charakteru města. Velké dodávky pro armádu na přelomu 18. a 19. století přinesly dobu největšího rozkvětu klobouckého soukenictví. Soukenická tradice však nepřežila druhou světovou válku. V 70. letech 19. století získaly Klobouky adjektivum Valašské, aby se odlišily od Klobouků u Brna.

Lidl (Československé armády, 76601 Valašské Klobouky)

Lékárna U Radnice (Masarykovo náměstí 1057, 76601 Valašské Klobouky)

Valašskokloboucká poliklinika (Krátká 798, 76601 Valašské Klobouky)

Krajská nemocnice T. Bati (Havlíčkovo nábřeží 600, 76001 Zlín)

Pošta Valašské Klobouky (Cyrilometodějská 772, 76601 Valašské Klobouky)

V okolí se nachází řada velmi význačných přírodních lokalit, jako jsou Bílé Potoky, Javorůvky nebo Ščúrnica. Na sever a západ od Valašských Klobouk se rozkládá pásmo Vizovické vrchoviny. K nejvzácnějším lokalitám patří přírodní rezervace Bílé Potoky. Jde o dochovanou původní bělokarpatskou louku s vápenatými pramenními vývěry a četnými pseudokrasovými jevy. Vzácnou květenu zastupuje tořič čmelákovitý. Přírodní rezervace Javorůvky okouzlí návštěvníky řadou skrytých studánek, ale také vzácnou květenou, zvláště orchidejovitými rostlinami. Přírodní památka Dobšena je krásná květnatá louka. Nabízí výhled na nejvyšší vrchol Bílých Karpat a vyskytuje se zde řada chráněných rostlin, ale také dříve velmi hojný jalovec. Nestátní lesní Ščúrnica je 110letý jedlobukový porost s přirozeným zmlazením. Les je ponechán přirozenému vývoji.

Valašsko je hornatý kraj s málo úrodnou půdou. Na svazích Beskyd se odjakživa chovaly ovce, pěstovaly brambory, pohanka a trnky na slivovici. Z nich se pak vařila a dodnes i vaří tradiční jídla.

Pro Valašsko jsou typické různé varianty jídel se zelím. Nejznámější je kyselice, hustá polévka z kysaného zelí, smetany, brambor, někdy obohacená i o klobásy. Obliba všech těchto krajových pokrmů stále roste. Mezi velmi oblíbená jídla patří i halušky.

Frgál patří společně se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku. Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby, zato má mnoho podob.

Horský hotel Jelenovská -> 5,9 km, 2.50 hod. -> Rozhledna Královec

Horský hotel Jelenovská -> 5 km, 1.20 hod. -> Hrad Brumov

Horský hotel Jelenovská -> 3,3 km, 54 min -> Valašské Klobouky

Horský hotel Jelenovská -> 1,3 km, 23 min -> Hložecká kaple (překrásný západ slunce)