PLEŠIVKA

Chata Plešivka je přes 300 let stará, zrekonstruovaná nádherná krušnohorská chalupa v obci Abertamy v nadmořské výšce okolo 900 metrů. Chata poskytuje ubytování až pro 23 osob v příjemném prostředí poblíž Plešivce. Hosté mají přístup na zahradu s terasou, posezením a venkovním grilem, pro děti je zde připraveno malé dětské hřiště. Poblíž chalupy je dětské hřiště, rozlehlá louka a les.

PLEŠIVKA A ZŠ PRO DĚTI

Krušné hory, a tedy i chata Plešivka, jsou pro nás úplnou novinkou. Krušné hory jsou neprávem opomíjeným turistickým místem, nicméně v posledních letech se situace postupně mění a konkrétně obec Abertamy patří mezi ta vůbec nejkrásnější horská městečka u nás. Hornická kulturní krajina Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar byla v roce 2019 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Chata nabízí romantický výhled na blízký moderní rodinný ski – areál Plešivec, kde probíhá výuka sjezdového lyžování. Doslova za domem je pak přístup k běžeckým stopám.

První písemná zmínka o Abertamech pochází z roku 1529 a je zapsána v jáchymovské kronice. Historie Abertam je spojena s těžbou stříbra. V roce 1579 byly Abertamy dekretem císaře

Rudolfa II. povýšeny na Hornické královské městečko. Těžba stříbra však upadla během třicetileté války a zůstalo po ní pouze dolování cínu, ze kterého se vyrábělo kuchyňské a mešní nádobí. Jako náhradní zdroj obživy se mezi obyvateli rozšířilo krajkářství.

Později, během druhé poloviny 19. století, se v Abertamech rozvinula výroba kožených rukavic. Abertamské rukavice se proslavily v celém světě vysokou kvalitou a rozmanitostí vzorů. Mezi tradiční výrobky patří také Abertamský sýr z kozího (nyní ovčího) mléka, dochucovaný různými bylinkami.

Můj obchod – Potraviny U Karla (Jáchymovská 151, 36235 Abertamy)

Lékárna Lipno (Lipno nad Vltavou 81)

Nemocnice Ostrov (U Nemocnice 1161, 36301 Ostrov)

Pošta Abertamy (Rooseweltova 251, 36235 Abertamy)

Abertamy se nacházejí v Karlovarském kraji nedaleko státní hranice s Německem, zhruba 7 km západně od Jáchymova. Abertamy leží v nadmořské výšce okolo 900 metrů. V roce 2012 získaly Abertamy ocenění Vesnice roku.

Krušné hory jsou pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 kilometrů a dělí se na Klínoveckou a Loučenskou hornatinu.

Krušné hory jsou kerné pohoří. Tvoří je nakloněná kra, jejíž jižní okraj byl vyzvednut podél zemského zlomu. Proto směrem k severu klesají pozvolně, zatímco na jihu příkrým svahem. Jejich nejvyššími vrcholy jsou Plešivec (1029 m), Božídarský Špičák (1116 m), Fichtelberg (1214 m) a nejvyšším z nich je Klínovec (1244 m).

Vydatná, rozmanitá a jednoduchá – tak lze charakterizovat krušnohorskou kuchyni. Kvůli hospodářské situaci se na talíř dostávaly především pokrmy z prostých ingrediencí, jako jsou brambory, čočka a výjimečně maso.

Rozšířené jsou především pokrmy z brambor, oblíbenou přílohou jsou rovněž knedlíky. Na každém jídelníčku má své místo tzv. krušnohorský bramborák, na slano i na sladko. Oblíbenou sladkostí jsou tradiční štoly.

Chata Plešivka -> 13 km, 4 hod. -> Boží Dar

Chata Plešivka -> 6,1 km, 2 hod. -> rozhledna Blatenský vrch

Chata Plešivka -> 4 km, 1,5 hod. -> rozhledna Plešivec

Chata Plešivka -> 500 m, 7 min -> Horský statek Abertamy (biofarma)